יחסי שותף-מפרסם בתוכניות שותפים

תוכניות שותפים הן שותפות בין שני ישויות עסקיות – השותף (Publisher) והמפרסם (Advertiser).

המפרסם אשר מפעיל את תוכנית השותפים משלם עמלות למספר רב של שותפים ( תלוי בגודל התוכנית ) על מגוון פעולות מזכות כמו כניסות, לידים או מכירות באתר. לכל אחד מהצדדים יש מניע משותף ביצירה והגדלה של ההכנסה ממכירות באינטרנט – כסף והרבה.. $$$.

בתוכניות שותפים, המפרסם הוא היוזם של התוכנית ויש לו 2 אפשריות ליצירת תוכנית שותפים בצורה עצמאית כאשר הוא משווק את התוכנית מתוך האתר שלו או על ידי שימוש ברשתות שיווק אשר מאגדות מספר רב של תוכניות שותפים.

מהצד השני, השותף בוחר ומשווק תוכניות שותפים משתלמות לשיווק באינטרנט. בדרך כלל, הבחירה נעשית על ידי העדפה אישית במיוחד אם המוצר קשור לתחומי העניינים, התחביבים של השותף או עם האתרים הקיימים שלו והשיווק נעשה באמצעות שיווק ויראלי, שיווק במנועי חיפוש באינטרנט ושיווק מפה לאוזן.

המפרסמים בתוכניות שותפים מעוניינים לבסס תקשורת טובה בינם לבין השותפים מהסיבה הפשוטה ששותפים שאינם פעילים לא תורמים למפרסם במכירות פעילות למוצריו. למרות שבדרך כלל מפרסמים משלמים לשותפים אך ורק על מכירות בפועל, הם בהחלט צריכים להשקיע זמן רב בעזרה, תמיכה ועידוד של שותפים אשר מראים ביצועיים יוצאי דופן.

הדרך הטובה ביותר לשיפור יחסי מפרסם-שותף היא על ידי יצירת ערוץ תקשורת קל, מהיר ונוח לשימוש הן למפרסם והן לשותף. כל מפרסם המתבסס על תוכניות שותפים באינטרנט חייב להרוויח את אמון השותפים שלו וזו צריכה להיות היעד שאליו הוא צריך לכוון.